Scroll Lock Tuşu Ne işe yarar?

Read ın your language

scroll-lock
scroll-lock

Bu yazı şimdiye kadar 353kez okundu!

Scroll Lock Tuşu Ne işe yarar?

Scroll Lock Tuşu Ne işe yarar? Scroll Lock Tuşunun klavyede yerini biliyor musunuz ? Peki Scroll Lock tuşu ne işe yarar ?

Scroll Lock Nedir ?

Türkçe karşılığı “Kaydırma Kilidi” ‘dir. Klavye üzerindeki fonksiyonun kaydırmayı kitlme/kilidi açma üzerine olduğunu anlayabilirsiniz.

ScLk, ScrLk veya Slk olarak kısaltmış halde klavye üzerinde görebilirsiniz. “Scroll Lock” tuşu, genellikle “Pause” tuşunun yakınında bulunan bir bilgisayar klavyesinde yer alan tuşdur. Günümüzde sık kullanılmasa da, Scroll Lock tuşunun orijinal olarak bir metin kutusunun içeriğinde gezinmek için ok tuşlarıyla birlikte kullanılması amaçlanmıştır. Metin kaydırmayı durdurmak veya bir programın çalışmasını durdurmak için de kullanılmıştır.

Scroll Lock Tuşu Klavyede Nerde bulunur ?

Scroll tuşunun klavyede bulunduğu konum , klavye tipine ve bilgisayar tipine göre değişkenlik gösterebilir.

Laptop (Dizüstü bilgisayar) Klavyesinden aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz gibi kısaltma bir tuş üzerinde çift görevli haliyle yer alır. Bu durumda Mavi ile yazılı ise genelde dizüstü bilgisayarlarda yer alan “FN” tuşu ile beraber kullanılması gerekir.

scroll lock
scroll lock

Tam bir bilgisayar klavyesinden aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi (mavi ile işaretli) “PrintScreen” ve “Pause” tuşları arasında yer alır. Bahsi geçen ve diğer klavye tuşları hakkında sonraki yazılarımızı takip etmeyi unutmayın.

scroll lock
scroll lock

Scroll Lock Nasıl Kullanılır ?

Microsoft Excel bu tuşu kullanabileceğiniz programlar arasında en sık kullanabileceğiniz programdır. Excel satırları arasında aşağı-yukarı eylemini geçerleştirirken , Scroll Lock (Klavyede Kaydırma Kilidi) etkinleştirilmişse, ok tuşlarından herhangi birine basmak ekranın bu yönde hareket etmesine yol açar, ancak seçilen hücre değişmez.

Scroll Lock tuşunu tahmin edildiği üzere çok kullanmıyorsunuz. Yukarıdaki örnekte aynı fonksiyonu excel içindeki hücre/satır dondur komutu ile de yapabilirsiniz. Hemen her klavyede yer alan bu tuş hemen hemen artık gündelik hayatta hiç kullanılmamasına rağmen neden klavyedeki yerini korumaya devam ediyor sorusuna cevabımız yok. Klavye standartları gereği konumlandırılmaya devam ediliyor.

Scroll Lock tuşu gibi klavye üzerinden kullanmadığınız kaç tuş var ? Yorumlarınız ile bizimle paylaşmayı unutmayın. Scroll Lock tuşu kullanımı ile ilgili ankete katılmayı da unutmayın lütfen.

Lenovo Thinkpad Edge modellerinde Scroll Lock tuşu nerde?

Oyun Klavyesi almadan okuyun

Kaynak

Bu yazı şimdiye kadar 353kez okundu!

Yorumlar

yorumlar

Türkiye Blog Kulübü

Her konuda blogger burda

Tayfun KINACI hakkında 779 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.