Periscope Türkiye’de adını değiştirmek zorunda kaldı. Henüz Değerlendirilmemiş

[adsenseyu4]

Read ın your language

Periscope yeni Scope

Periscope Türkiye’de adını değiştirmek zorunda kaldı.

Periscope Türkiye’de adını değiştirmek zorunda kaldı. Peki Neden ?
Twitter ‘in satın aldığı Periscope – Canlı yayın yaparak anı paylaştığımız uygulamadır.

Periscope ‘a ülkemizde dava açıldı. Davayı kaybeden Periscope adını değiştirmek zorunda kaldı. Periscope ‘un yeni adı ; Scope .

[adsenseyu1]

Periscope Türkiye'de adını değiştirmek zorunda kaldı.
Periscope Türkiye’de adını değiştirmek zorunda kaldı.

Geçtiğimiz hafta ünlü online rezervasyon platfomu booking.com ‘da mahkemece faaliyet durdurma kararı alınmıştı. Sebebi Hollanda merkezli firmanın bir çok ülkede olduğu gibi vergi vermemesi idi. Ayrıca , otellerle arasında yaptığı kontratlarda en düşük fiyatı booking.com ‘a vermekle yükümlüğü olunduğu maddesiydi. Rekabet kuruluna takılan bu madde de diğer bir sebep oldu. Sonuçta bu madde ile haksız rekabet sağlayarak pazarda tekelciliği sağlamış oluyor.

[adsenseyu2][adsenseyu4]

Periscope  da Türkiye ‘de aynı isimle faaliyet gösteren yerel bir firmanın isim hakkını ihlal ettiği gerekçesi ile faaliyet durdurması yönünde mahkemece karar verildi. Bu kararı beklemeyen Facebook , Periscope ‘un ismini değiştirerek Scope olarak uygulama marketlerde tekrar yerini aldı.

Karar ait mahkeme metni ;

 İhtiyati tedbir isteyen vekili, marka tecavüzüne esas teşkil eden davalı Twitter’e ait Periscope isimli mobil uygulama diger davalılara ait Ios ve Android işletim sistemleri üzerinden kullanıcılara ulaştırıldığını ve söz konusu mobil uygulamaya erişimin engellenmesini, ayrıca yine mobil uygulamaya ait web sitesi olan www.periscope.tv internet sitesine ve @periscopeco isimli twitter kullanıcısının da dava konusu tecavüzün yer bulduğu diğer kaynaklar olduğunu ve tedbiren erişime engelleme kararı verilmesini, ayrıca yine davalıların Periscope adı altında tüm reklam ve tanıtım çalışmalarının ihtiyati tedbir yoluyla önlenmesini talep etmiştir.

Mevcut kullanıcılar, güncelleme ile adının Scope olarak değiştiğini görecekler. Yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Periscope ‘un Türkiye ‘deki yeni ismi SCOPE diğer bir uygulama SCORP ( Sosyal Video Topluluğu ) uygulamasına benzer isimi de kafaları karıştıracak gibi duruyor.

SCOPE Mobil Uygulamaları ;

iOS için SCOPE yükle

Android için SCOPE yükle

[adsenseyu3]

[adsenseyu1][adsenseyu2]

SCORP Mobil Uygulamaları ;

iOS için SCORP yükle

Android için SCORP yükle

[adsenseyu5]

 

Bu Yazıyı Değerlendirin lütfen.

[adsenseyu1]
Tayfun KINACI hakkında 783 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

İlk yorum yapan olun

Sizin yorumunuz yok mu ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.