OLED TV mi, QLED TV mi Hangisi tercih edilmeli? Henüz Değerlendirilmemiş

Bu yazı şimdiye kadar 3312kez okundu!

OLED TV mi, QLED TV mi Hangisi tercih edilmeli?

OLED TV mi , QLED TV mi ? Sorusu kafanızda ise demek ki artık televizyonunuzu değiştirmeyi kafaya koymuşsunuz. Seçenekler arasında kalıp hangisini tercih etmeliyiz sorusuna ister istemez kendimizce fikir alışverişinde bulunup gizli bir anket bile yaparız. Ancak araştırmadan da olmaz tabii.

Umarım bu yazı ile bu ikilem arasında sağlıklı bir karar vermenize yardımcı olabilirim.

Her şeyden önce bu ikilem daha önceki Plazma ve LCD yada LED ve LCD gibi değil mi?

Bir yıl önce hiçbir yerde Samsung’un QLED TV’lerden bahsetmez iken aniden her yerde karşımıza yüksek fiyatları çıkmaya başladı. Fakat QLED, TV teknolojisinin şu anki tepe noktasını temsil ediyor mu – birçok insan düşünüyor gibi görünüyor – yoksa sadece bir reklamcılıkla daha da fazla baskı alıyor mu? OLED teknolojisi – hemen hemen tüm diğer TV markaları tarafından desteklenmektedir. Kısaltmalardan nefret ederseniz ve onların anlamsızlıkları arasında seçim yapmak zorunda kalırsanız, hem TV teknolojileri hakkında, bunlar ne, nasıl farklılaşıyor ve hangi markaların bunları desteklediği bilmeniz gerekenler arasındadır.


OLED NEDİR ?

QLED ve OLED arasındaki savaş en iyi bir cümleyle özetlenebilir: OLED tamamen farklı bir teknoloji iken, QLED mevcut LCD teknolojisinin yanlış yönlendirilmiş bir tweak’idir. Anahtar cümle ‘kendinden emisyonlu’. Organik Işık Yayan Diyotun (OLED) açtığı OLED, bir elektrik akımı geçtiğinde kendi ışığını yayan iki iletken arasında karbon temelli bir film kullanıyor. Piksellerin kendileri ışık ürettiği için siyah olması gerektiğinde tamamen kapatılır. Bunun anlamı, tıknaz LCD arka ışık, son derece gerçekçi siyahlar, sözde ‘sonsuz’ kontrast, yıldırım hızlı yenileme hızları ve filmler için sessiz bir parlaklık anlamına geliyor. İlk kez bir OLED TV izlemek size nadir bulunan, gerçekten çok özel bir şeye tanık olduğunun duygusunu verecektir.

OLED TV ARTI / EKSİLERİ ?

Artıları: Daha hafif ve daha ince (2.57mm) Kendi kendine aydınlatma pikselleri.
Daha inandırıcı siyahlar Daha hızlı yenileme hızı (0.001ms) Judder ve bulanıksızlık

Eksileri: Yalnızca üç ekran boyutunda bulunur: 55, 65 ve 77-inç Sessiz parlaklık (1.000 nits) ,Pahalı.

QLED NEDİR ?

Birçok bakımdan QLED anlamsız pazarlama yöntemidir. Geçen sene Samsung, amiral gemisi olan TV’lerini SUHD olarak adlandırdı ancak bu beklenen ilgiyi çekmedi, bu yüzden şimdi bunlara QLED deniyor. Evet, OLED’e çok benziyor, ki bu, TV satın alma halkının zihnini çamurdan kurtarmaya ya da bir inferiority kompleksine karar vermesini öneriyor. Ya da her ikisi de. Aslında QLED (Quantum-dot Işık Yayan Diyot) kısaca OLED’den farklıdır. En garip şey QLED TV’lerin QLED TV olmamasıdır. Bir QLED TV, kendi kendine yayın yapan bir paneli olan bir OLED TV gibi olmalıdır, böylece bireysel pikselleri açabilir ve kapatabilirsiniz. Samsung’un QLED TV’leri bunu yapamıyor ve aslında LCD arka aydınlatmasının önüne bir kuantum nokta renkli filtre koyuyorlar. Onları QLED olarak çağırmak için henüz erken, ve gerçekten de QDCL-LED’ler çağrılmalıdır. Neyse ki, kısaltmalara ayrılmış televizyon endüstrisi bile yaşayamaz. QLED panelindeki inorganik kuantum nokta ışık yayan diyotlar kendi ışıklarını yaymazlar, bunun yerine herhangi bir LCD TV’de olduğu gibi bir aydınlatma ışığı ile aydınlatılırlar. Bu yüzden OLED TV’ler kadar ince değillerdir. Yani, gerçekten, bu bir sonraki nesil ekran teknolojisi değil, sadece LCD TV teknolojisine ince ayar yapıyor. Bununla birlikte, bu etkileyici olmadığı anlamına gelmiyor – gerçekten çok iyi.

.ads in wordpress

QLED TV ARTI / EKSİLERİ ?

Artıları: Parlak beyazlar Ultra parlak (1,500nit) 49-88-inç arasında çeşitli ekran boyutları

Eksileri: İnce değil (25.4mm) Aşırı parlak Daha az inandırıcı siyahlar Daha yavaş yenileme hızı

OLED ve QLED’i hangi markalar destekliyor?

Future source Consulting Pazar Analisti David Tett, “Çeşitli ülkelerden ve geçmişten gelen 10’dan fazla marka, IFA 2017’de OLED setleri gösterdi” diyor. “Ancak, QLED sadece üç satıcı tarafından görüntülendi.” OLED ve QLED arasındaki savaş, markalaşma ile ilgili bir hikaye ve aynı zamanda bir Güney Kore rekabeti ile ilgili. Her bir OLED TV’nin içinde bulunan her bir OLED paneli LG Displays tarafından üretilir ve her bir QLED paneli Samsung tarafından yapılır.

OLED : Çoğu TV markası, resim kalitesinde üstün teknoloji olduğuna inanan OLED’in arkasında diziliyor. Katılmak zor, ancak Sony, Panasonic, TP-Vision (İngiltere’de Philips markası altında), Loewe, Bang & Olufsen, Skyworth ve ChangHong‘da OLED TV’leri satmaya rağmen oldukça pahalı olma eğilimindeler. Yapımcı LG Display, daha düşük bir maliyetle OLED TV’leri sadece üst düzey bir premium TV teknolojisi gibi görünen hale getirmek için yeterince hızlı OLED panelleri üretemiyor.

QLED: Samsung, düşük üretim verimleri nedeniyle 2014 yılında OLED TV’ler yapma çabalarını bıraktı ve 2017’de QLED’den bahsetti. Diğer şirketleri dahil ederek teknolojiyi yaygınlaştırmaya çalışıyor. QLED arkasındaki markalar daha az olmasına rağmen, hızla birlik oluyorlar. Tett, “Samsung, Hisense ve TCL, QLED gelişimini ilerletmek ve TV’lerde OLED panellerinin artan kullanımı ile mücadele etmek için Nisan 2017’de QLED İttifakını kurdu” diyor. QLED İttifakı, çoğunlukla dünyanın en büyük TV pazarında Çin’de daha fazla TV kaydırmaya çalışmakla ilgilidir.

LG WebOS TV

iPhone X de kullanılan True Depth Teknolojisi Nedir ?

Bu yazı şimdiye kadar 3312kez okundu!

Bu Yazıyı Değerlendirin lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.