Lenovo Thinkpad Edge modellerinde Scroll Lock tuşu nerde?

Read ın your language

Bu yazı şimdiye kadar 16871kez okundu!

 

 

Eğer Lenovo Thinkpad Edge serisi bilgisayarınız varsa ve nasıl yaptığınızı bilmeden scroll lock (kaydırmayı kilitle ) tuşunu aktif ettiniz çözüm arıyorsanız,kaza ile aynı durumda kalan arkadaşım sayesinde öğrendiğimi sizinle paylaşayım.

FN + C tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Aynı tuşlara basarak hem aktif hem de deaktif edilmektedir.

Peki nasıl yanlışlıkla scroll lock yapmış olabilirsiniz ? – Ctrl + C ( kopyalama işleminin kısa yolu) yapmak isterken yanlışlıkla FN (Fonksiyon ) tuşuna basmışsınızdır.

Tahmin ederim ki klavye üzerinde scroll tuşunu çok aramışsınızdır. Hatta kendinizce dışardan klavye bağlayarak da sorununuza hızlı çözüm bulmuş olabilirsiniz. Aynı arkadaşımın yaptığı gibi… 🙂

 

 

Scroll Lock ne işe yarar ?  ( Kaydırma kilidi )

Scroll Lock tuşu imleci kilitler. Yani çok sayfalı bir dokümanda kaldığınız yeri kaybetmemek için Scroll lock tuşuna basılır.Seçim dikdörtgeni ile beraber hücreyi kilitlemeye yarıyor.

Excel’de seçili kutucuğu sabit tutup ekranı kaydırmak istediğinizde işe yarayan tuştur.

 

 

Bu yazı şimdiye kadar 16871kez okundu!

"Lenovo Thinkpad Edge modellerinde Scroll Lock tuşu nerde? ", 5 out of 5 based on 1 ratings.

Yorumlar

yorumlar

Türkiye Blog Kulübü

Her konuda blogger burda

Tayfun KINACI hakkında 779 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.