InSight Nedir ,Amacı nedir ? Henüz Değerlendirilmemiş

Bu yazı şimdiye kadar 831kez okundu!

InSight Nedir ,Amacı nedir ?

InSight Nedir , amacı nedir ? Muhtemelen 26 Kasımda saat TSI 22:00 de canlı olarak izleyeceğinizi duyduğunuz Mars iniş görevi ile haberdar olduğunuz InSight hakkında pek bilgiye sahip değilsiniz.

InSight Nedir ?

InSight , Türkçesi ; iç görünüş ,iç yüzünü görme, iç yüzünü anlama olarak çevirebiliriz.

InSight , Nasa tarafından geliştirilmiş , Mars ‘ta araştırmalar için kullanılması amaçlanmış bir çeşit uzaktan kumandalı robot ve uzay aracıdır. Teknik özellikleri hakkında bilgi almak isterseniz tıklayın yada dokunun.

InSight Nedir amaci nedir
InSight Nedir amaci nedir

InSight ‘ın görev yeri bildiğiniz üzere Mars ‘tır ve Mars’a gitmesi yedi (7) ay sürmüştür.

InSight ‘ın bu kadar uzun yolu problemsiz katettikten sonra inişi de büyük bir sınavdı. Çünkü bir Drone gibi olduğu gibi inmesi mümkün değildi. Belli bir açı ile inişi gerçekleştiremeseydi , milyonlarca dolarlık araştırma yatırımı yanıp eriyebilirdi. Tek bir parça olarak inip tüm fonksiyonları kullanabilir olması son derece önemli iken bu durumu NASA canlı yayında tüm dünya ile paylaştı. Bu tarihi olayı kaçırdıysanız , videoyu izleyebilirsiniz.

InSight ‘ın Mars Görevi ve Amacı Nedir ?

InSight amacı özetle Mars ‘ın içine bakmak. Yani sismik olarak araştırmak , Dünya gibi gezegen yapısına çekirdeğine kadar incelemektir. Sonuçta alternatif bir Dünya arayışımız insanlık adına devam ediyor. Neden alternatif bir Dünya arıyoruz ? Çünkü doğal kaynaklarını hızla tüketiyoruz. Diğer taraftan da Dinozorların sonunu getiren bir meteor ile dünyanın başa dönmesi de söz konusu olabilir. Özetle insan ırkının devamı için Uzay kolonileri kurma yada alternatif bir gezegende yaşam şartları her ne kadar %100 Dünya gibi olmasa da ,ayarlanabildiği kadarı ile yerleşilme amacındadır. Evet, kucağa tam bir bilim kurgu filmi gibi geliyor ancak unutmayın ki o filmler de sadece anlamsız yada kaynaksız birer hayal ürünü değiller. Yoksa adı zaten Bilim Kurgu olmazdı.

.ads in wordpress

InSight Hedefleri

InSight görevi, Mars’ın iç yapısı ve bileşimini araştırarak kayalık bir gövdenin nasıl oluştuğunu ve bir gezegene dönüştüğünü ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Görev aynı zamanda Marslı tektonik aktivite ve meteor etkilerini de belirleyecektir.

Kayalık gezegenlerin nasıl oluştuğunu ve geliştiğini anlamak için InSight, Mars’ın iç yapısını ve süreçlerini belirleyerek çalışacaktır:

  • Çekirdeğin büyüklüğü, neyin yapıldığı ve sıvı mı yoksa katı mı olduğu.
  • Kabuğun kalınlığı ve yapısı.
  • Manto yapısı ve yapıldığı.
  • İç mekân ne kadar sıcak ve ne kadar ısı akıyor.

InSight, Mars’ın bugün ne kadar tektonik olarak aktif olduğunu ve meteorların bunu ne sıklıkla etkilediğini anlayacaktır. Bunun için şunları ölçecek:

  •  Tektonik Etkinlik
  • Mars’ta ne kadar güçlü ve sık iç sismik aktivite vardır ve gezegenin yapısında yer alır.
  • Meteorlar Mars yüzeyini ne sıklıkta etkiler.

Neden Mars ?

Mars’a önceki görevlerde, Kızıl Gezegenin yüzey tarihini ,kanyonlar, volkanlar, kayalar ve toprak gibi özellikleri inceleyerek araştırıldı. Ancak, gezegenin oluşumunun imzaları ancak yüzeyin çok altında bulunan “hayati belirtileri” algılayarak ve okuyarak bulunabilir.

Diğer karasal gezegenlere kıyasla, Mars ne çok büyük ne de çok küçük. Bu onun oluşum kayıtlarını koruduğu ve karasal gezegenlerin nasıl oluştuğuna dair içgörü sunabileceği anlamına gelir. Kayalık gezegenlerin oluşumu ve evrimini incelemek için mükemmel bir laboratuvardır. Bilim adamları, Mars’ın düşük jeolojik aktiviteye sahip olduğunu biliyorlar. Ancak InSight gibi bir uzay aracı, Mars’ın ne kadar aktif olduğunu da gösterebilir.

Kaynak : https://mars.nasa.gov/insight/

Uluslararası Uzay Istasyonundan Canlı Yayın

Uzayda Sandalye görüldü !

 

Bu yazı şimdiye kadar 831kez okundu!

Bu Yazıyı Değerlendirin lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.