iCloud’un hacklenmesinden sonra fotoğraflarınızı nasıl güvende tutabilirsiniz ?

Read ın your language

Bu yazı şimdiye kadar 2592kez okundu!

bulut-depolama

Öncelikle , iCloud nedir ? Hacklenmek ne demektir? Bu başlıklara değinerek konuya geçelim.

iCloud , Apple ‘ın bulut depolama sisteminin adıdır. Yani internette sizin şifreniz ve kullanıcı adınız ile erişim sağlayabileceğiniz limitli belleğiniz olarak düşünebilirsiniz. Fotoğrafları,videoları ve bir çok dosyayı buraya yedekleyip internet olan dilediğiniz yerden erişim sağlayabilirsiniz. Buna benzer çeşitli isimlerde hizmet sunan servisler de mevcuttur. Son derece pratik olmasına rağmen aynı zamanda güvenlik riski de maalesef taşımaktadır. Siz bence çok kritik belgelerini bu belleklere güvenerek yedeksiz saklamayın. Yani yedeğin yedeği olacak ama lazımsa olsun bence  🙂

Hack – lemek ; Çeşitli yöntemlerle izinsiz olarak şifreli ve kullanıcı adlı bir hesaba erişim sağlamaktır. Erişim sağlandıktan sonra isterse cirit atılır ister hiç bir şey yapılmasa da sonuçta eylem izinsiz olarak giriş gerçekleşmiştir. Bilişim suçları kategorisinde bir nevi hırsızlıktır.

Kısa süre önce Hollywood yıldızlarına ait iCloud hesaplarının hack’lenerek özel fotoğraflarının internette yayınlanmasıyla gözler bulut depolama servislerine çevrildi. Güvenlik konusundaki endişeleri tekrar gündeme getiren olay sonrası kullanıcıların aklında tek bir soru var: “Fotoğraflarımı nasıl güvenle saklayabilirim?” 

Aralarında Jennifer Lawrence, Kate Upton ve Avril Lavigne gibi isimlerin de yer aldığı birçok ünlüye ait fotoğrafların 4chan aracılığıyla paylaşılmasıyla gündemde adeta şok etkisi yaratan olay hakkında araştırmalar devam ederken, kullanıcılar aynı mağduriyeti yaşamamak adına çözüm arayışına girdiler. Fakat her ne kadar kişisel veri güvenliği anlamında halihazırda çeşitli uygulamalar yer alsa da, aslında ilk adım telefonunuzun bulut depolama ayarlarını yeniden yapılandırmaktan geçiyor. Zira birçok kullanıcının cihazlarında çok fazla önem vermediği senkronizasyon özelliği böylesi tatsız hadiselerin yaşanmasına sebebiyet verebiliyor.

iOS: iPhone ve iPad
Apple cihazlarındaki tüm dosyaların yedeklenerek istediğiniz an internet üzerinden erişilmesini sağlayan iCloud, ünlülerin kabusu haline gelmiş durumda. Öyle ki 4chan’de yazdığı mesajla iCloud hesaplarını hacklediğini belirten isimsiz kullanıcı, dünya çapındaki iPhone ve iPad sahiplerini de alarma geçirdi.

ios

iOS üzerinde iCloud’u devre dışı bırakmak için “Ayarlar > iCloud” sekmesine gelerek“Fotoğraflar” seçeneğini “Kapalı” pozisyona getirmeniz yeterli. Ayrıca dilerseniz yine bu bölümde diğer yedekleme opsiyonlarını da devre dışı bırakabilirsiniz.

Android
Android kullanıcıları iOS platformuna göre kısmen daha şanslılar. Çünkü iOS’taki gibi otomatik yedekleme seçeneğine sahip olmayan birçok Android cihaz için asıl tehlike ek uygulamalar. Dropbox gibi..

Facebook

Facebook mobil uygulamasında oturum açtıktan sonra profilinize gelin ve“Fotoğraflar > Senkronize” sekmesine tıklayın. Açılan ekranda “Ayarlar”ikonuna bastıktan sonra “Don’t sync my photos / Fotoğraflarımı senkronize etme” seçeneğini işaretleyin. Eğer bu özelliği açık bırakırsanız, çektiğiniz fotoğraflar aynı zamanda sosyal ağ hesabınıza da yüklenecektir.

android

Google+

Her ne kadar çok fazla bilinmese de Google Plus da aynı Facebook’taki gibi otomatik yedekleme seçeneğine sahip. İlgili özelliği devre dışı bırakmak için “Ayarlar > Otomatik yedekleme” yolunu takip ettikten sonra “Otomatik Yedekleme”seçeneğini “Kapalı” konuma getirin.

Özel fotoğraf ve dosyaların internet erişimi olan dijital cihazlarda saklanmasının güvenli olmadığını dile getiren uzmanlar, bunun yerine çevrim dışı depolama alternatiflerinin tercih edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Diğer taraftan akıllı cihazlara kurulan uygulama ayarlarının kontrol edilerek muhtemel senkronizasyon özelliklerinin devre dışı bırakılması da yaşanabilecek hack girişimlerinden en az zararla kurtulmanıza katkı sağlayacaktır.

.ads in wordpress

Bu yazı şimdiye kadar 2592kez okundu!

Yorumlar

yorumlar

Türkiye Blog Kulübü

Her konuda blogger burda

Tayfun KINACI hakkında 779 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.