iCloud dosyaları aslında Google ‘da saklı.

Read ın your language

Bu yazı şimdiye kadar 638kez okundu!

iCloud dosyaları aslında Google ‘da saklı.

Apple ile Google ‘un işbirliği bulut depolama ihtiyacı ile bir aşama daha kaydetti. Ezeli rekabet yerini ekonomik koşullar nedeni ile işbirliği yapmaya itiyor. Konunun sadece ekonomik değil aynı zamanda güvenlik ihtiyacından kaynaklandığını düşünüyorum. Tabii ki bu yönde bir açıklama mevcut değildir.

iCloud ‘da kaydettiğiniz tüm dosyalar Google server’lerinde saklanıyor. İlk akla gelen soru acaba Google tüm verilere erişebiliyor mu ? Apple açıklamasına göre tüm veriler şifrelenmiş durumda saklanmaktadır. Şifreleme dosya türü Apple ‘ın sistemine bağlı olduğu için erişim yine Apple sistemi üzerinden sağlanmaktadır. Özetle, Google iCloud verilerine ulaşamıyormuş. Muş diyorum çünkü özellikle teknoloji dünyasından imkansız tabiri kifayetsiz kalıyor.

iOS Güvenlik Kılavuzundaki bilgilere göre Google Bulut Platformu’nda depolanan tüm veriler AES-128 ve SHA-256 anahtarı ile şifrelenmiş durumda. Dolayısıyla yabancı bir kaynak tarafından buradaki verilere ulaşılabilmesi mümkün değil.

Milyonlarca iPhone ve Mac OS kullanıcısının verilerini iCloud ile depoladığını düşündüğümüzde insanların bu durumdan rahatsız olmaması içten bile değil. Ancak firmadan yapılan açıklamalara göre bu endişe yersiz görünüyor. Apple’in iCloud verilerini depolamak için iş birliği yaptığı firmalardan bir diğerinin ise Amazon S3 hizmeti olduğu biliniyor.

Apple kaynaklarından yapılan açıklamaya göre böyle bir durum söz konusu değil. Güvenlik kılavuzunun ilgi bölümünde “Dosyanın şifreli yığınları, kullanıcıyı tanıtan hiçbir bilgi içermeyecek şekilde, Amazon S3 ve Google Bulut Platformu gibi üçüncü parti saklama alanı servisleri kullanılarak saklanır.” şeklinde ifade bulunmakta.

.ads in wordpress

Bu yazı şimdiye kadar 638kez okundu!

Yorumlar

yorumlar

Türkiye Blog Kulübü

Her konuda blogger burda

Tayfun KINACI hakkında 779 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.