Google iO 2017 ‘den Haberler

Read ın your language

Bu yazı şimdiye kadar 1142kez okundu!

Google iO 2017 ‘den Haberler

Dünya teknoloji devleri arasında yer alan Google ‘un tanıtım konferansı Google i/O 2017 birbirinden etkileyici yeniliklerden bahsedildi. Kapalı bir toplantı salonu yerine açık amfi tiyatroda yapılması yerinde bir tercih olurken katılımın oldukça yüksek olması da dikkat çekiciydi.

Konferans, Baloncuklar adlı oyun ile başladı.  Masaüstünden veya cepten aşağıdaki adrese girilerek dahil olunması istendi. İzleyen herkesin bu oyuna katılıp ekranda çıkan baloncukları 4 köşeden birine çekmesi beklendi. Buna göre de hangi ülkeden katılımcıların olduğu ve en çok katılımcı ekranlarda paylaşıldı. Aslında oyunla ile beraber Google bekleme süresini sıkıcı olmaktan kurtarmış oldu.

Google iO 2017 'den Haberler
Google iO 2017 ‘den Haberler

https://bubbles.withgoogle.com

Bir fikrin hikayesi adlı çizgi film ile show başladı. I/O simgesine dönüşen karakterler ile son buldu. Çok etkileyiciydi diyemem.

#io17 hastag ile tüm sosyal medyalarda paylaşımlar başladı.

Tüm Google ürünlerinin 1 milyarın üzerinde aktif kullanıcısı olduğu paylaşıldı. Android ‘in ise 2 milyar aktif cihazda aktif olarak kullanıldığı duyuruldu.

Google Home ; Geliştirilmiş özelliklerinde teknik olarak ilave hoparlör ve mikrofon eklenmiş. Diğer özelliklerini yazının devamında “Actions on Google ” da okuyacaksınız.

Google Lens ; Google Goggles ‘ın geliştirilmiş hali gibi duruyor. Son derece ilgi çekici özellikleri mevcut. Örneğin ; Fotoğraftan duygusal durum analizi yapılması , çekilen çiçek fotoğrafının hangi türe ait olduğu gibi detayları verebiliyor. Daha da ötesi fotoğrafı çekilmiş bir mağazanın yerini google maps ‘dan bulmanıza yardımcı oluyor. Kalitesi düşük veya bozuk olan fotoğrafları otomatik olarak düzeltiyor.

Google TPU ; Sanal zeka için geliştirilmiş veri işlem platformu Google Cloud ile birleşip hız kazanıyor.

Google.ai ; Öğrenen makina özelliği ile  yeni öğrenme ve öğretme sistemi. Sanal zekanın başlangıcı diyebiliriz. Auto Draw da bu konuda yeni bir uygulamadır. Siz çiziyorsunuz ki ne kadar becerikli olduğunuz önemli değil, çizimizden Google ne olduğunu tespit edebiliyor.Bunu mu demek istedin diyerek sonucu gösteriyor.

Google Asistant ; Kişisel Asistanınız olarak geliştirilmiş olduğu vurgulandı. Google arama,lens ve fotoğraf ile ileri seviye taşınmış. Google Asistana resim gönderirseniz ne soru sorarsanız cevap alıyorsunuz. Yada görsel farklı işlevler sunabiliyor.
iPhone kullanıcılarının hoşuna gidecek nokta ise tüm Apple kullanıcıları Google Asistanı kurup kullanabilecekler.
Google Asistan bir çok marka ile işbirliği yaparak dahili olarak kullanıma imkan sağlayacak. Örneğin buzdolabınız Google asistan ile çalışıp sorularınıza cevap verebilir.
Google Asistan artık Fransızca,Almanca,Brazilyaca,Portekizce,Japonca,İtalyanca,İspanyolca ve Korece dil desteği sunup sesli komutlara bu dillerde cevap verebilecektir. Türk kullanıcılar için henüz güzel haber yok. Umarım Türk kullanıcılar da Google tarafından unutulmaz ! Bunun için #GoogleAsistantTurkish hastag ‘ini kullanıp Google ‘ın dikkatini çekebilirsiniz.
https://assistant.google.com

.ads in wordpress

Actions on Google  ; Artık tüm Android mobil işletim sistemli telefonlarda kullanılabilecek. Google entegrasyonu ile ödeme yapılabilecek sipariş verilebilecek. Akıllı ev ekipmanları ile Google Home entegrasyonu sağlanıyor ve Google home evdeki asistanız haline geliyor. Yemek tarifi alınabiliyor. Haberler ,hava durumundan haberdar olunabiliyor. Bütün bunları Google Home kullanarak telefonunuzla temas etmeden gerçekleştirebiliyorsunuz. Eller serbest (Hands Free) arama desteği Google Home ‘a geliyor. Google Home ortak kullanıma da açık olduğu için sesinizden sizi analiz edebiliyor. Siz Annemi ara dediğiniz de sizin Annenizi , çocuğunuz annemi ara komutu verdiğin de eşinizi arayacaktır. Google Home aynı zaman da Google Music ve diğer müzik çalma platformları ile entegre olmuştur. Google Home görsel desteğe de kavuşuyor. Tabii ki bunun için ekrana ihtiyacınız olacak. Bu ekran cep telefonu ,tablet hatta televizyon ekranınız olabilir. Böylece Netflix ve youtube gibi video izleyebileceğiniz platformaları sadece sesli komut ile Google Home aracılığıyla kullanabilirsiniz.

Google Photos ; En bilinir özelliği sizin için fotoğrafları yer,tarih ve hatta yüz tanımlamaya göre kişiye göre kategorize edip organize ederek dosyalaması ve bulmanızı kolaylaştırmasıdır. Yeni Google Photos da ise ileri seviyeye giderek , çift ve kötü çekimli fotoğrafları sizin yerinize temizleyip sadece en iyi fotoğrafları tek olarak saklıyor. Dilerseniz sadece belli kelimeler ile de istediğiniz fotoğrafı bulup size gösteriyor. Diğer çok beğenebileceğiniz yeni özellik ise ; telefonunuzdan çekilmiş arkadaşlarınıza ait fotoğrafları otomatik olarak Google Photos üzerinden onlarla paylaşabilirsiniz. Sharing Suggestion ( Paylaşım tavsiyesi ) özelliği ile arkadaşınızın fotoğraflarını paylaşmanız konusunda sizi uyarıyor. Eğer arkadaşınız Google Photos kullanmıyor ise bile sms ile bildirim yapıp indirmesini öneriyor. Google Photos kullanlar arası gerçekleşen bu özelliktir. Sharing Library ( Paylaşılan Albüm ) ile belirlediğiniz aile bireyleri ile otomatik çekilen fotoğrafları paylaşmaktadır. Google Photos, iOS-Android-Web ‘de kullanabilecektir. Google Photos ile beraber Photo Book özelliği de gelmektedir. İstediğiniz fotoğraflardan kendi albümünüzü hazırlayıp bastırabilirsiniz. Photo Book uygulaması 9,99USD ‘a satılacaktır.

Youtube ; 360 dereceli videoları TV ekranından izleme desteği geliyor. TV kumandasını kullanarak 360 derece video da gezebilirsiniz. Canlı yayın 360 dereceli videoları izleme imkanı da bulabileceksiniz.
Youtube Live streaming  ; Youtube canlı yayın paylaşımı ve super chat özelliği ile video sahibine bağışta bulabiliniyorsunuz.Yada satınlanı satın alabiliyorsunuz. SuperChat ile sosyal sorumluluk kategorisinde ihtiyaç sahiplerine bağış yapmanın kolay yolu olarak tanıtılıyor.

Android ; Akıllı saatlerde ,TV lerde ,bilgisayarlarda, telefonlarda, tabletlerde ve otomobillerde kullanılıyor. 2 Milyar aktif Android cihaz var.

Android O , bu yılın yaz aylarında hazır olacak. Daha hızlı ve akıcı bir Android kullanımı sunacak. Batarya kullanımını azaltıp daha kullanışlı işlem sistemi haline gelecek. Resim içinde Resim (picture in picture ) özelliği ile aynı anda kullanmak imkanı sunacak. Yeni bildirim sistemine “Notification Dots ” adı veriliyor. Kısayollarla dolu. Örneğin bir uygulamanı üzerinde dokunarak beklediğinizde kısayol olarak uygulama içindeki menüler açılabilecektir. Autofill ( Otomatik doldurma) özelliği de Android O ile gelecek. Bu özelliği aslında internet tarayıcılardan biliriz.
Android O , mesaj içindeki telefon numaraları tanıyıp arama yada sms gönderme opsiyonu soruyor. Mesaj içindeki adresleri de algılayıp Google Map de gösterme opsiyonu sunuyor.
Android O daha güvenli olacak. Çünkü her aktif olarak Android’li cihazdaki uygulamalar taranıyor ve uygunsuz ve tehlikeli olanlar devredışı bırakılıp siliniyor. Uygulama optimizasyonuna büyük önem veriliyor. Arka planda hem enerji ve depolama alanı tüketen uygulamalar ile ilgili düzenleme yapılmış.
Android O ile 1 GB Ram ‘li cihaz ile oldukça kullanışlı şekilde kullanılabilecek.
Android O ile yabancı dilde mesaj yazmak çok kolay olacak çünkü Google Translate ile entegre çalışacak. Kendi dilinizde yazacaksınız ve istediğiniz yabancı dilde mesajınız karşı tarafa göndereceksiniz.

Google VR / AR ; Sanal gerçeklik ile Sanal zekanın birleşimi.

Google VR gözlüğü için telefon kullanmak gerekirken yeni VR gözlüğü ile telefona ihtiyacınız olmayacak. Yeni VR gözlüğün adı Google Standalone ‘u  HTC ,Vive ,Lenovo üretecek. 2017 yıl sonu satışa çıkması bekleniyor. Google Standalona ‘nun Sanal zeka kısmı ise gerçekte gözlük ile baktığınız nesneleri 3 boyutlu olarak sanal gerçekliğe çevirebilecek. Örneğin bir masanın yada sandalye’nin boyutları ölçülebilecek. Visual Positioning Service (Sanal yer belirleme servisi) ile de aradığınız nesneyi google map ile konumu bulup konum içinde de aradığınız nesneye kadar yerini tarif edecektir. Örneğin ; Büyük bir alış merkezinde kırmızı çorap almak istediğinizde sizi kırmızı çoraba yönlendirecektir.

Google Job ; Google ,kariyernet, yenibiriş v.b. iş ve işçi bulma platformunu kurmuş. Anahtar kelimeler ile iş arama opsiyonları ile zengileştirilmiş.

Yazının tamamını okuyarak sabır gösterdiğiniz için teşekkür eder, bu yenilikler ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

 

 

 

 

Bu yazı şimdiye kadar 1142kez okundu!

Emoji ile Tepkini Göster !
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Yorumlar

yorumlar

Türkiye Blog Kulübü

Her konuda blogger burda

Tayfun KINACI hakkında 760 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

1 geri izleme / bildirim

  1. Google Assistant ile Siri ve Alexa kıyaslandı - TAYFUNCA TECHNOLOGY - Teknoloji Blogu

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.