Google ‘dan Whatsapp ve Facetime rakibi uygulamalar geliyor

[adsenseyu4]

Read ın your language

Google Allo - Google Duo

Google ‘un yeni uygulamaları ; Google Duo ve Google Allo !

Google Duo yapısı ve kullanım amacına göre Facetime ‘a rakip olacak hatta artı özellikleri ile de öne çıkabilir duruyor. Facetime dedik, uygulama Google, Google deyince akla sadece Android gelmesin. Biliyorsunuz ki her iki mobil işletim sisteminin marketlerinde uygulamalar mevcut. Dolayısıyla Google Duo ‘dan Apple kullanıcıları , iPhone ve iPad ‘de kullanabilecekler. Bu durumda Facetime sadece Apple cihazlar arasında kullanılabilirken Google bu eksikliği Google Duo ile çözüp hem Android de hem de iOS ‘da kullanıcak bir formul geliştirmiş oldu.

Google Duo VS Facetime  (karşılaştırma)

 • Google Duo ‘da LG ‘nin akıllı telefonlarından duyduğumuz ekran kilidini açma yöntemine verilen isim ; Knock -Knock var. Ne işe mi yarıyor ? Video görüşmesi için çağrı attığınız sırada sizi arayanın canlı görüntüsünü görüyorsunuz. İsterseniz açmayın 🙂 Yani özetle arayanın resmini değil de videosunu canlı olarak gösteriyor. Siz cevaplamadığınız sürece arayan kişi sizi göremiyor.
 • Google Duo , iPhone ve Android akıllı telefon ve-veya tablet kullanıcıları hitap ettiği içinde her iki platformu kullananlar birbirlerini arayabilecekler. Facetime kullananlar sadece diğer iphone veya ipad kullanıcısını arayabiliyor. 🙁

[adsenseyu2]

google duo-1 google duo-2

[adsenseyu3]

 

GOOGLE DUO ‘yu yüklemek için buraya tıklayarak sıraya girin !

[adsenseyu1]

Google Allo , kullanım amacı ile Whatsapp ‘ın rakibi olacağa benziyor. Ne kadar hızlı whatsapp ‘ı yakalabilecek göreceğiz. Whatsapp ‘da hızla kendini geliştirip sürekli yeni özelliklerle güncelleyip kullanıcı beğenisini kazanmaya devam ediyor.

Google Allo’yu iPhone ve iPad sahipleri kullanabilecek mi , henüz bunu tespit edemedim. Ancak hedef Whatsapp ‘a rakip olmak ise bence kesinlikle bu desteği vermelidir.

Google Allo ‘nun farklı hangi özellikleri var ?

 • Apple ‘ın Siri ‘sini hepimiz biliyoruz. Google ‘un da Google Asistanı var. İşte bu Google Asistan Google Allo ile entegre çalışırsa ne olur ? İşte tam bu düşünülmüş ve Google Allo ‘da Google Asistan entegre olarak çalışıyor. Ne işe yarar ? Siz chatleşirken bir konu geçti bir yabancı kelime geçti, bilmediğiniz mekan, sinemada gösterimde olan filmi merak ettiniz. Tam da bu noktada artık chatten çıkmadan Google Allo kullanıcıları chat halindeyken anlık olarak sorup cevapları her iki tarafta alabilecek. Yani Chatte sadece iki kişi değilsiniz. Bir de Google Asistan var. 🙂 Aman sorduğunuz sorulara dikkat ! 😛
 • Google Allo ‘da bir de “Smart Reply” Türkçesi Akıllı cevap dediğimiz bir özellik yer alacak. Zamanla sorulara verdiğiniz cevapları hafıza tutup size kısayol ile aynı cevabı verme imkanı sunacak. Gelen fotoğrafın konusunu algılayacak ve onun ile ilgili size otomatik yorum seçeneği çıkaracaktır. Merak etmeyin, Google bunu yapmak için fotoğraflarını saklamayacak. Anlık bir analiz gerçekleştirecek. Woaww dememek imkansız.
 • Samsung Note kullanıcılarının kalem ile fotoğraflar üzerinde not gönderme özelliği Google Allo ile standart özellik olarak tüm uygulama kullanıcılarına sunulacak.
 • Bazen tepkilerimizi abartılı göstermeyi severiz. Çok mutlu olduğumuzda ve çok üzgün veya kızgın olduğumuzda gibi… Google Allo ‘da “Whisper Shout” Türkçesi sessiz çığlık ile bunu yapmak çok kolay. Yazdığınız kelimeyi parmağını yukarı doğru iterek inanılmaz büyütüyorsunuz yada küçültüyorsunuz. Bu da sizin tepkinizi gösteriyor. Bu özelliğin benzeri Facebook Messenger ‘da da mevcut. Like sembolünü üzerine basılı tutarak normalin bir kaç katı olarak büyütüp gönderiyorsunuz bu da duygusal tepkinizi göstermeye yardımcı oluyor. Herşey sanal dunyada kendimizi daha iyi ifade edebilmek için 😀
 • Emojileri sık sık kullanıyoruz. Google Allo ‘da Viber ‘dan hatırlayacağınız stickerlar (etiketler) mevcut. Binbir çeşit stickerı tıpkı Viber da olduğu gibi kullanıp mesajlarınızı eğlenceli iletebilirsiniz. Herşey kendimizi daha iyi ifade edebilmek için… 🙂
 • Google Allo ‘da diğer özellikle ise mesaj gizliliği üzerinedir. Yazdığınız mesajların belli bir süre sonra otomatik olarak silinmesini -kendini imha etmesini isteyebilirsiniz. Evet, tıpkı 007 James Bond ve Mission Impossible – “Görevimiz tehlike” filmlerindeki gibi.
  Bu özelliği daha önce x uygulamada da gördünüz veya duydunuz. (We Chat-Viber-Facebook Messenger)
  Hangi uygulama olduğunu biliyorsanız lütfen yazın.

[adsenseyu1]

GOOGLE ALLO ‘yu yüklemek için buraya tıklayarak sıraya girin !

Özetle, Google Allo bir kaç uygulamadaki özellikleri bir ara toplamış, biraz da makyajlamış ve önümüze koymuş gibi duruyor. Kullanışlı olduktan sonra ne fark eder ki, değil mi? Bir kaç uygulama yerine tek uygulama da işimizi de görmüş oluruz. Sizce ?

 

 

Google Duo ve Google Allo ‘yu nasıl buldunuz ?

[polldaddy poll=9424394]

[adsenseyu1]
Tayfun KINACI hakkında 784 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.