Facebook Libra’yı Tanıttı

[adsenseyu4]

Read ın your language

Facebook Libra’yı Tanıttı

Facebook, Libra adını verdiği kripto parasının tanıtımını yaptı.

Facebook Kripto Para Dünyasına Giriyor: Libra Resmi Olarak Tanıtıldı.

Sosyal medya devi Facebook, bir süredir kripto parasını geliştirmekle uğraşıyordu. Şirket Libra adını verdiği sanal parasını resmi olarak tanıttı.

[adsenseyu3][adsenseyu4]

Son yıllarda dünya genelinde kripto paralar fırtına gibi esiyor. Bitcoin ile başlayan fırtına, Ethereum, Litecoin ve daha pek çok coin ile milyonlarca insanı etkisi altına almayı başardı. Bu etki ile beraber pek çok teknoloji şirketinin kendi kripto parasını geliştirdiği biliniyor. Sosyal medya devi Facebook, uzun zamandır kendi kripto parası üzerinde çalışıyor. Yapılan son açıklama ile bekleyişte sona yaklaşıldı.

Facebook, Libra adını verdiği kripto parasının tanıtımını yaptı. Piyasada yerini alacak kripto para, Facebook’un bünyesi altındaki WhatsApp ile kullanılabilir olacak. Şirketin kurucusu Mark Zuckerberg, Libra adı verilen kripto paranın kullanıcılar arasında son derece kolay bir şekilde gönderilebileceğini açıkladı.

[adsenseyu2]

Facebook’un kripto parası üzerinde çalıştığı biliniyordu ancak isminin ne olacağı belirsizdi. Bugüne kadar çeşitli isimler gündeme gelmişti ancak yapılan tanıtım yeni kripto paranın adının Libra olacağını ortaya koydu. Libra Association ile ortak çalışma yürüten Facebook, kripto parasında da bu ismi kullanacak. Bununla beraber Calibra adı verilen dijital cüzdan yine Facebook tarafından geliştirildi.

Kullanıcıların kripto paraları Calibra adı verilen dijital cüzdanda saklanacak ve blockchain desteğine sahip olacak. Facebook, Libra’nın kullanışlı olması adına piyasanın önde gelen kuruluşları ile işbirlikleri yapmış durumda. Tanıtılan kripto para birimi MasterCard, Visa, PayPal ve eBay gibi dev şirketlerden destekleneceği duyuruldu.

Sosyal medya devinin WhatsApp ve Instagram’ın sahibi olması, Libra’nın geniş kitlelere yayılmasının önünü açması bekleniyor. Son veriler hale dünya genelinde milyonlarca kullanıcıların aktif bir banka hesabının bulunmadığını gösteriyor. Libra ile beraber Calibra’nın da geliştirilmiş olması kullanıcıları bu zorunluluktan kurtarmış oluyor.

[adsenseyu1]

Libra 2020 Yılında Kullanıma Sunuluyor.

Facebook’un tanıttığı Libra için kullanım tarihi 2020 olarak açıklandı. Dijital cüzdan Calibra, sosyal medya devinin mesajlaşma uygulamaları WhatsApp ve Messenger üzerinden kullanılabilir olacak. Facebook’a dair son rakamlar dünya genelinde 2.4 milyarı aşkın kullanıcıya sahip olduğunu gösteriyor.

Messenger ve WhatsApp kullanımı ile bu sayı çok daha yüksek seviyelerde. Dolayısıyla Libra’nın diğer kripto paralara nazaran çok daha geniş bir kitleye kolay bir şekilde ulaşma ihtimali mevcut. Ancak dikkat çeken bir diğer konu ise Facebook’un son yıllarda yaşadığı veri skandalları.

Kullanıcı güvenliği açısından itibar kaybı yaşayan Facebook’un, kripto para piyasasındaki pazar kaybı nasıl etkilenecek merak konusu. Libra’nın piyasada yerini alacak güne kadar Facebook’un destek aldığı üye şirketler sayısını 100’ün üzerine çıkarması bekleniyor.

[adsenseyu1][adsenseyu2][adsenseyu3][adsenseyu4][adsenseyu5]

Bitcoin ATM leri geliyor.

 

[adsenseyu1]
Tayfun KINACI hakkında 784 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.