Excel’de sütun başlıkları Rakamdan Harfe çevirme ( R1C1 formul iptal et) Henüz Değerlendirilmemiş

Read ın your language

Excel’de sütun başlıkları Rakamdan Harfe çevirme            ( R1C1 formul iptal et)

Excel’de sütun adları harf yerine rakam mı çıkıyor ? formul yazarken satır ve sütun tanımlamaları R1C1 şeklinde mi çıkıyor ?

Bu formulu bu şekilde değiştrebilirsiniz ;

 

 

Buna alışamayıp eski şekilde yani A1 haline dönmesini istiyorsanız, yapmanız gerekenleri aşağıdaki gibidir.

Sütun etiketlerinizi sayısal yerine alfabetik. Görme yerine Örneğin, A, B ve C çalışma Sütunlarınızın üstünde 1, 2, 3 vb. bakın.

Seçenekler iletişim kutusunda R1C1 başvuru stili onay kutusu seçildiğinde, bu davranış oluşur.

Bu davranışı değiştirmek için şu adımları izleyin:

 1. Microsoft Excel’i başlatın.
 2. Araçlar menüsünde Seçenekler‘ i tıklatın.
 3. Genel sekmesini tıklatın.
 4. Ayarlaraltında (sol üst köşe) R1C1 başvuru stili onay kutusunu tıklatıp temizleyin ve sonra Tamam‘ ı tıklatın.

R1C1 başvuru stili onay kutusunu seçerseniz, Excel satır ve sütun başlıkları hem hücre başvurularını başvuru stili A1 stilinden R1C1 stiline değiştirir.

A1 Başvuru karşılaştırması, stil R1C1 başvuru stili

A1 Başvuru stili ve R1C1 başvuru stili

Varsayılan olarak, Excel sütunlara harfler (A’dan toplam 256 sütun) olarak ifade eder ve sayılar (1)’den 65.536 satır başvuruyorsa A1 başvuru stilini kullanır. Bu harfler ve sayılar satır ve sütun başlıkları olarak adlandırılır. Bir hücreye başvurmak için sütun sayısından sonra satır sayısını yazın. Örneğin, D50 sütun D ve satır 50 kesişimindeki hücrenin anlamına gelir. Bir hücre aralığına başvuru yapmak için aralığın sol üst köşesindeki hücre başvurusunu yazın, iki nokta üst üste (:) yazın ve ardından aralığın sağ alt köşesinde olan hücre başvurusunu yazın.

A1 başvuru stili

Excel Ayrıca hangi her ikisinde de sayfasında satırlara ve sütunlara çalışma numaralı R1C1 başvuru stili kullanabilirsiniz. R1C1 başvuru stili, makrolarda satır ve sütun pozisyonları hesaplamak isterseniz kullanışlıdır. R1C1 stilinde, bir tarafından yanında satır numarasının bir “R” ve yanında sütun numarasının bir “C” ile bir hücrenin konumu Excel gösterir.

Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Office Excel 2003
 • Microsoft Excel 2002 Standard Edition
 • Microsoft Excel 2000 Standard Edition
 • Microsoft Excel 97 Standard Edition
 • Microsoft Excel 2004 for Mac
 • Microsoft Excel X for Mac
 • Microsoft Excel 2001 for Macintosh
 • Microsoft Excel 98 for Macintosh

 

Bu Yazıyı Değerlendirin lütfen.

Türkiye Blog Kulübü

Her konuda blogger burda

Tayfun KINACI hakkında 783 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

İlk yorum yapan olun

Sizin yorumunuz yok mu ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.