Evde Kablosuz internet-Wifi güvenli hale getirme tavsiyesi Henüz Değerlendirilmemiş

Bu yazı şimdiye kadar 2587kez okundu!

wifi-güvenlik-tayfuncatechnology2

Uzun zamandır evlerimizde internet kullanabiliyoruz. Bir çok cihaz ; cep,tablet,bilgisayar,tv gibi hepsi kablosuz internet ile kullanılabiliyor. Hal böyle olunca ortalıkta kabloların dolaşması saçma olur. Kablosuz modem aracılığıyla evimizde de wifi kullanıyoruz. Peki gereken güvenlik önlemlerini aldınız mı ?

Teknoloji hayatımızı daha kolaylaştırır ancak daha güvenli hale getirmez. Aklınızın bir kenarında dursun.

Komşunuzun interneti yoktur,sizinle wifi (kablosuz internet) paylaşmayı teklif edebilir. Sınırsız internet paketinizde varsa,paket fiyatını ikiye bölmek mantıklı gelebilir. Ancak unutmayın ki, internet aboneliği sizin üzerinize yani internet aleminde sörf yapmak için bir ruhsatınız var. Sizin üzerinize kayıtlı olan bir otomobil ile yaşanabilecek tatsızlıklarda ruhsat sahibinin de canı sıkılabileceği gibi internet sahibinin de canı sıkılabilir. Ekonomi yaptığınızı düşünürsünüz ancak aslında büyük bir risk almış olabilirsiniz. Komşunuz,kanunsuz işlemler için sizden aldığı interneti kullanırsa başınız belaya girebilir. Size tavsiye böyle bir riski almamanızdır.

wifi_güvenlik_tayfuncatechnology

Hem internet hızınızı paylaştığınız için düşürmüş olur hem de özel verilerinize aynı ağ üzerinden erişim imkanı da sunmuş olursunuz. Kotalı internet paketiniz varsa zaten paket aşma ihtimali de olasıdır.

Güvenli bir kablosuz internet (wifi) için ne yapmalısınız ?

Modem ayarlarınızı yapmakla başlayalım;

  • SSID (Kablosuz ağınızın görünen adı-Wifi ad) değiştirin ve konum bilgisi de paylaşmayın. Hatta görünmemesi için gizleyebilirsiniz.
  • Modem giriş ayarlarını muhakkak değiştirin. Kullanıcı adı ve Şifre geçerli (default) admin-admin şeklinde olur, bunları muhakkak değiştirin. Modem ayarlarına nasıl gireceğiniz modem marka ve  modeline göre değişkenlik gösterebilir. Kullanım kitapçığında veya internette arayarak bulabilirsiniz.
  • Wifi şifresi – Kablosuz internet şifresini büyük-küçük harf,karakterler ve rakamdan oluşturmaya özen gösterin.Şifreleme türünü de WPA2 seçin. Şifreniz en az 13 karakterden oluşsun.
  • Modeminizin belirli saatlerde otomatik kapanıp -açılması için fonksiyon özelliği sunulabilir,kullanmadığınız zamanlarda kapalı kalmasına da özen gösterin.
  •  MAC adresi ile internet bağlantısının sınırlandırılması gerçek bir çözüm olmayabilir. İsmini burda belirtmeyelim ancak program aracılığıyla bu bilgi ele geçirilebilir.
  • Yukarda da belirtiğimiz gibi SSID ‘nizi sadece gizlemek de çözüm değildir.

.ads in wordpress

 

 

 

 

 

Bu yazı şimdiye kadar 2587kez okundu!

Bu Yazıyı Değerlendirin lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.