Chrome’ye rakip Yandex ‘in internet tarayıcısı

Read ın your language

Bu yazı şimdiye kadar 4495kez okundu!

Chrome’ye rakip Yandex ‘den geldi. Her ne kadar Türkiye’ye yeni girmiş olsa da aslında Rus şirket çok uzun senelerdir bu işin içinde ve yeterince tecrübeye sahip. Şimdiye kadar çok duymamanızın nedeni sadece kendi ülkesinde yatırım yapmasıydı. Rusya’da aynı google gibi çok bilinen bir arama motorudur, hem de senelerce.  Yandex ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz, tıklayınız.

 

YANDEX INTERNET TARAYICISINI INDIRIN. DOWNLOAD

Fazla uzatmadan Yandex internet tarayıcısının özelliklerinden bahsedelim.

 

 

 

Görüntüsü logosunun dışında aslında pek de Chrome’den farklı değil. Hız olarak sanki Chrome’den daha da hızlı gibi.

Ayarlar sekmesi ve diğerleri aynı Chrome’deki gibi ancak ayarlar logosu tanıdık olduğu için Chrome’de olduğu gibi bulması zor değil.

Sekmeler şekil farklılığı dışında hemen hemen aynı durumda. Kısayolların görüntüsü büyük kutucuklar halinde.

 

Chrome’de home tuşu(ana sayfa) var. Ayarlarınıza göre tıkladığınız da o sayfa açılır. Ben şahsen google’ı ayarlamıştım. Yandex Browser’ın da bu işi kendisi yapmış ve “Y” ile ana sayfa olarak kendi arama motoruna yönlendiriyor. İsteğe bağlı tabii ki değiştirebilirsiniz.

 

Yandex internet tarayıcısında en son kapattığınız web sayfasında bir dahaki kaldığınız yerden devam edebiliyor.

Win8,iOS,Android için uygulaması henüz Chrome gibi yok,ama yakında çıkacağına eminim.

Smart box diye adlandırılan bölüm ; www. başlayan ve internet adresini yazdığınız bölüme artık tüm detayları yazmanıza gerek yok. Örneğin ; yandex yazdınız bölümde direkt yandex ‘in web adresi beliriyor ve siz tıklarsanız otomatik sayfa açılıyor. Bu özellik Chrome’de de mevcut.

 

Chrome’den farklı olarak google translate ‘e otomatik entegre durumda. Örneğin bir metin okuyorsunuz ve anlamını bilmediğini bir yabancı kelime ile karşılaştınız. Yandex internet tarayıcısında yapmanız gereken shift + mouse ile yabancı kelimenin üstüne gelmeniz yeterli olacaktır. Açılan kutuda otomatik olarak tercümesini görebileceksiniz.

[youtube L548fLNIzzQ]

Bu yazı şimdiye kadar 4495kez okundu!

Yorumlar

yorumlar

Türkiye Blog Kulübü

Her konuda blogger burda

Tayfun KINACI hakkında 779 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.