Apple ‘ın Yeni ürünleri ; iPadPro-Yeni Apple TV-iPhone6S

[adsenseyu4]

Read ın your language

apple-event-eylul-2015-tayfuncatechnology

Apple ‘ın gelenesel özel toplantısını canlı yayından takip edip Twitter ‘dan takipçilerimle paylaştım. https://twitter.com/tayfunknc

Dün akşam Türkiye saati ile 20:00 de başlayan tanıtım toplantısında Tim Cook sahneye çıkar çıkmaz hemen en yeni giyilebilir teknoloji yatırımı Apple Watch ‘un ne kadar ilgi gördüğünden bahsederek başladı. Apple Watch ‘ın ne kadar ilgi gördüğünü merak edenler ,çevrenizde kaç kişi de olduğuna bakabilirsiniz.

[adsenseyu2]

Apple Watch

Tim Cook ‘un yaptığı açıklamaya göre %90 ‘un üzerinde memnuniyet oranını yakalamışlar.

Apple Watch ‘un şimdiden 10.000 uygulaması app store da yerini almış bile. Bunların arasında dikkatimi çeken 3 uygulama ; GoPro, iTranslate, Facebook Messenger Sesli mesaj özelliği ile kullanıma sunulmuş olması.

 

 

   

iPad Pro

iPad Pro ilk bakışta alışılmışın dışında büyük geldi. Tahminim 12 inç boyutunda ekrana sahip olacağı idi ancak 12.9 inç ekran boyutu ile gerçekten şaşırttı. Bir yerde netbook kıvamında bir cihaz olmuş. Diğer taraftan da Yeni Macbook ‘un 12 inç’lik ekranından bile büyük oluşu dikkat çekiyor. Bu noktada aslında Yeni Macbook ‘u satışını etkilemez mi acaba ? Sonuçta yeni macbook ‘un da pek iPad Pro ‘dan farkı yok nerdeyse. Tamam, işlemci güçlü falan filan ama sonuçta tek giriş-çıkış portlu, dvd sürücüsü falan da yok. Son derece yalın bir dizayn. iPad Pro ‘nun bütünleşip klavyeli taşınabilir bilgisayar modeli diye düşünebiliriz. Üstelik kalemi de yok !

Bana göre iPad Pro – Asus ,HP, Dell gibi markaların Transformer PC dedikleri hep tablet hem pc kategorisine farklı bir bakış ile yaklaşmış. MacOS X ‘in stabil ve mobil versiyonu iOS9 ile ayrı işletim sistemi olarak kullanımdan yakında çıkıp tek platformda tıpkı Windows 10 ‘da gibi birleşime gidebilir.

Microsoft’un iPad Pro ve Apple Pencil ile kullanılabilir uygulaması Office ‘in de tanıtımı sırasında aklıma Surface gelmedi değil tabii. Apple ‘ın Smartkeyboard dediği akıllı klavyesi de Surface klavyesine oldukça benziyor.

 

Tanıtım sırasında taşınabilir PC ‘lerden %80 daha hızlı olmasını ön plana çıkartmaları dikkat çekiciydi doğrusu. Ekranın 5.6 milyon pixel desteklemesi bu büyüklükteki bir ekran için oldukça başarılı. 10 saat batarya ömrü de beklenendi. Yani alıştın aşağısı kurtarmaz.

Apple Pencil

Dokunmatik ekrana klavye geldikten sonra kalem niye gelmesin ki ? Gerçi stylus dediğimize Apple , Apple Pencil demiş. Dizayn tıpkı bir kurşun kalem boyutunda ve ucu da o dizaynda. İlginç tarafı Apple Pencil ‘ın dahili bataryası var. Bu da demek  oluyor ki çalışma prensibinde bir enerjiye ihtiyaç duyuyor. Hassasiyet için gerekli olabilir. Apple Pencil ‘ın şarj olması arkasındaki kapağın çıkartılıp ipad pro ‘ya takılması ile olması da başarılı.  

ipadpro-tayfuncatechnology applepencil-smartkeyboard-tayfuncatechnology

[adsenseyu1]

Apple Pencil satış fiyatı ve Apple Smartkeyboard fiyatları da bana göre biraz yüksek gibi geldi. Kaldı ki Türkiye satış fiyatları daha da yüksek olacaktır.

iPad Pro ‘nun satış fiyatı ve diğer iPad ‘lerin güncellenmiş fiyatları ; Bu arada iPad Mini 4 olarak gelmez derken geldi. Sanırım, iPad Mini S yapıp Smartkeyboard ve Apple Pencil ile satışa sunmak akıllarına gelmedi. Yada iPad Mini Serisi iPad Mini Pro ile devam edebilir.

 

 

Yeni Apple TV

Apple TV ‘nin yeni hali dizayn olarak farklılık yok. Boyut olarak da . Ancak kendisinin artık 64 bit A9X işlemcisi mevcut. App Store ‘da da kendine ait bir kategorisi mevcut. Bu demek ki Apple TV sadece internetten video izleme , müzik dinleme platformu değil. Uygulamalarını saklayabileceği indirebileceği 32 GB ve 64 GB  gibi depolamanı olan bir ipad ,iphone gibi. Yeni Apple TV uygulamaları arasında tabii ki oyunlar da mevcut ki , Apple ‘un uzun zamandır girmeyi planladığı oyun konsolu sektörüne 2 adım atmak olarak bile değerlendirebiliriz.

Şahsen iş bu noktadayken Game Controller denilen oyun kumandası, kol,joystick beklemiyor değildim.

Ama mevcut kumandasına mikrofon ve dokumantik yüzey ekleyerek fonksiyon arttırmış ve sıradışı kumanda haline dönüştürmüş. Apple Remote Controller yaparsa , (uzaktan kumanda) böyle yapar cinsinden. Küçücük , minnak koltuk arasında kalıp, kedi köpeğinizin üstünde uyuduğunda arayıp bulamayacağız türden küçük bir alet olmuş.

[adsenseyu5]

Yeni  Apple TV ile Siri ‘nin kombinasyonuna bayıldım. TV ‘nin sesli komutu TV üreticileri LG ve Samsung ‘un denedikleri bir olay zaten. Ama basit konutları yerine getirebiliyorlar. Ses aç-kapat – kanal değiştir vb. Video Streaming denilen internet üzerinden TV ve Video izlemenin ötesinde aynı anda iki yayını takip edip diğer yayından da haberdar olmanızı sağlayan uyarı sistemi mevcut. Aynı anda iki maç yayını da izleyip dilerseniz birini tam ekran izlerken diğer maçta gol olduğunda Apple TV ‘nin size mesaj yoluyla poziyonu izleme imkanı sunması gibi. Evet, belli oranda da yayın kaydı var gözüküyor. Bu konuda daha sonra detaylı inceleme yazısı yazacağım. Yeni Apple TV ‘de film izliyorsunuz ve filmde bir sahneyi kaçırdınız , hemen siriye söylüyorsunuz Siri sizin için belirttiğiniz süre kadar geri alarak izleme imkanı sunuyor. Diğer nokta, Siri ‘ye az önce ne dedi ? Diye sorduğunuzda filmde geçen ilgili kareyi geri alıp konuşmayı tekrarlatıyor.  Gerçekten , etkilendim…. Hele de Yeni Apple TV ile oyun oynama kısmı eğlenceli geliyor. Parasının karşılığını veren bir cihaz kimin hoşuna gitmez ki ? Yeni Apple TV kumandası Nintendo Wii kumandası edası ile kullanılabiliyor.  

[adsenseyu4]

 

  iPhone6S & iPhone6S Plus iphone6s-tayfuncatechnology iPhone 6 ‘nın güncel haliyle tekrar satışa sunulması ve pazarlaması. Bu kez ufak değişiklikler yok. En dikkat çekici özellikler ; Ön tarafta Retina Flash ve 3DTouch, ForceTouch denilen özelliklerdir. ForceTouch özelliği ; Ekrana baskı uygulayarak, bastırarak menü opsiyonu çıkması. Son derece başarılı bir kısayol olarak değerlendirebiliriz.  

 

Diğer taraftan daha güçlü TouchID özelliği daha hızlı algılama, 12MP arka ,5mp ön kamera yer alıyor. 4K video çekebilmesi ve 8 milyon pixel barındırması. Woaww dedirten özellikler arasında yer alıyor.

LivePhotos olayı da hareketli ve sesli fotoğraf olarak özetlenebilir. Samsung kullanıcılarının kamera özellikleri arasında bulabilecekleri Kamera özelliğine yazılım ile eklenebilir bir özellik. Slow motion olayı için de aynı yorum yapılmıştır ancak Apple ‘daki başarısı da ayrı tabii ki .

[adsenseyu2]

 

iPhone6S satış fiyatları da yukardaki tweetimdeki . Türkiye satış fiyatı politikalarını Apple bence gözden geçirmeli. Amerika’daki gibi değiştirme , yeni modele geçiş opsiyonu ülkemizde de yer almalı diye düşünüyorum.

 

iOS 9 
16 Eylül itibarı ile tüm Apple cihazlara otomatik güncelleme olarak gelmeye başlayacak. Sabırsızlanmayın ! Acele etmeyin , bekleyin meraklılar yüklesin ve karşılaşılan sıkıntılara göre değerlendirirsiniz !

[adsenseyu4]

[adsenseyu1]
Tayfun KINACI hakkında 784 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.