Android 4.3 ‘den geri dönüş yok ! Henüz Değerlendirilmemiş

[adsenseyu4]

Read ın your language

Note-2-GT-N7100

Android mobil işletim sistemi kullanan cihazlarda (telefon,tablet) versiyon yükseltme ve düşürme yöntemlerin biri  ODiN adlı programı kullanmaktı. Zaman zaman Türkiye’de henüz çıkmamış versiyonu (custom firmware) bulup odin ile telefonuma yüklüyordum. Taa ki Android 4.3 -Jelly Bean versiyonunu yükleyene kadar.

[adsenseyu1]

Bu versiyon ile beraber gelen dahili güvenlik yazılımı KNOX herhangi bir şekilde aktifleştirmeseniz de otomatik olarak yükleniyor. Sadece güvenlik amaçlı mıdır bilinmez ancak bir alt versiyona geri dönmenize izin vermiyor. Cihazınıza uygun orjinal rom’u bulmanıza rağmen. Bir şekilde downgrade (versiyon düşürme) yaptınız diyelim. Cihazınızın garanti dışı kaldığını bilin. Kaldı ki orjinal Rom’u yüklemenize Odin aracılığıyla bile olsa izin vermiyor. ” Uygun olmadığı” şeklinde bir hata vererek yazılımı düşürmenize izin vermiyor.

[adsenseyu2]

Diğer taraftan bir şekilde versiyon düşürdüğünüz de bu sefer de cihazınız sim kilitli halde olursa şaşırmayın. Yurtdışından gelen bir cihaz durumuna düşer. IMEI kaydı gibi bir sürece girmeniz de gerekebilir tabii.

Bu durumun şimdilik Samsung cihazlarında yaşandığı duyuldu. Diğer markalar için farklı bir durum var mı göreceğiz.

Konu ile ilgili araştırmalar sürüyor, herhangi bir yöntem keşfettiğimde paylaşacağım.

GT-N7100 Note 2 adlı cihazda bizzat 4.3 ‘den 4.2.2’ye downgrande denedim, olmadı.

Şimdilik tek çıkış yolu Root ‘lama işlemi olarak gözüküyor.

[adsenseyu3]

Bu Yazıyı Değerlendirin lütfen.

[adsenseyu1]
Tayfun KINACI hakkında 783 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

2 yorum

Sizin yorumunuz yok mu ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.