Adil Kullanım Kotası (AKK) Yeni Düzenleme Hakkında

[adsenseyu4]

Read ın your language

Adil Kullanım Kotası (AKK) Yeni Düzenleme Hakkında
Adil Kullanım Kotası (AKK) Yeni Düzenleme Hakkında

Adil Kullanım Kotası (AKK) Yeni Düzenleme Hakkında

Adil Kullanım Kotası (AKK) Yeni Düzenleme Hakkında 1 Mayıs (bugün itibaren) devre girdi.

Adil Kullanım Kotası kalkıyor derken bakın n’oldu ?

[adsenseyu1]

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından Adil Kullanım Kotası için yapılan düzenlemeler bugün yürürlüğe giriyor. Yeni alınan kararla birlikte gece saat 02.00 – 08.00 arasında kullanan internet kotaya dahil edilmeyecek. Yani adil kullanım kotası dahilinde olmayacak ve kotanızdan düşmeyecek. Bir nevi yoğun dönem kullanımı ile kullanımın düştüğü dönemi dengelemek yoğunluğu dağıtmak için yapılmış bir hamledir. İnternet hemen hemen gündelik hayatımızın vazgeçilmezi halini almıştır. İnternet olmayan akıllı telefon,tablet,bilgisayarı ne kadar çok kullanırsınız ? Benzer yoğunluğu dağıtma mantığı toplu taşımalarda, spor salonlarında bile uygulanır. Gece tarifesi ve Gündüz tarifesi şeklinde. Bir diğer örneği Elektrik tüketimi için de verebiliriz. Akıllı sayaçlarla hayata geçirilen tarifeli kullanım da bu amaç için uygulanmaktadır. Bu arada Allah’tan Elektrik tüketiminde de Adil Kullanım Kotası yok !
Düşünsenize bilmem kaç Kwh (kilowat saat*) aylık adil kullanım kotası var. Aştığınız anda elektriğiniz kesilecek… :$
Neyse şimdi karpuz kabuğu getirmeyelim…

[adsenseyu2]

Adil Kullanım Kotası (AKK) Yeni Düzenleme Hakkında
Adil Kullanım Kotası (AKK) Yeni Düzenleme Hakkında

[adsenseyu3]

İnternet sağlayıcı firmaların çeşitli tarife uygulamaları da mevcut. AKK kullanım kotasını yükselterek daha fazla bedel talep ediyorlar. Yada Adil kullanım kotasız tarife olarak Ultra – Mega adlandırıp da satılan tarifler de var. Burdan da anlayacağınız daha önceden gerçekten alt yapı yetersizliğinden doğan ihtiyacın adı iken Adil Kullanım Kotası  (AKK) artık sadece bir pazarlama unsuru olarak önümüzde. Tıpkı 17 Ağustos depreminden sonra ÖTV ‘nin hayatımıza girip çıkmaması gibi.

Fiber optik teknolojisi ile artık altyapı sorunu yok ancak özel firmaların yatırımları sonucu şuan pazarlama unsuru olarak hizmetin karşılığı bedel olarak ceplerimizden çıkmaya devam edecektir. Şuan reklamlarını da görebileceğiniz ismini vermeyeceğimiz firmanın, aylık 89 TL ‘ye Kotasız 100 Mbit/s indirme hızıyla tarifesi mevcuttur. İhtiyacınız doğrultusunda tercih edebilirsiniz.

[adsenseyu4]

Ayrıca, belirtelim ki bu kararlara göre 16Mbit/s hızında AKK’lı bir paket kullanan abone, kota sınırından sonra en az 5 Mbit/s hıza sahip olacak ve fatura döneminin sonuna kadar bu hızda internete erişim sağlayabilecek. Adil Kullanım Kotasının (AKK)  31 Aralık 2018 tarihinde tamamen kaldırılacağı bilgisi de mevcut.

*Wikipedia ‘a link vermiştim ama 🙁 (yapılacak bir şey illaki vardır. )

[adsenseyu5]

[adsenseyu1]
Tayfun KINACI hakkında 784 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.