4G ve 4.5G için Sim kartların değişmesi gerekiyor

[adsenseyu4]

Read ın your language

 

4.5G

1 Nisan 2016 tarihinden itibaren ülkemize mobil iletişim teknolojisinin sonu 4G bize ayrıcalıklı 4.5G  kullanıma açılması bekleniyor. 4G yada 4.5G ile ne değişecek ?

Daha hızlı mobil internet ve kurumsal anlamda birçok yenilik sunulacak. Bu teknolojiyi kullanabilmek için hem cihaz hem de sim kartın desteklemesi gerekiyor. Yani 4G’nin gelişmiş sürümü olan 4.5G için telefon, tablet, bilgisayar ya da modemin de bu desteği sunması şart.

Son 2 senedir satılan bir çok cihazda 4G-4.5G desteği mevcut. Buna ek de SIM kart cephesinden değişim geldi. Bu teknolojiyi kullanmak isteyenlerin cihazlarında donanımsal destek olsa da SIM kartların da 4.5G uyumlu olması gerekiyor. Yani 4.5G uyumlu telefon, tablet ya da benzeri bir cihazınız olsa da bu cihazla kullanacağınız SIM kartın da uyumlu olması gerekiyor. Bazı Mobil iletişim operatörleri, 4G uyumlu SIM kart sattığı için piyasada kullanılan bazı SIM kartlar bu teknolojiyi zaten destekliyor. Ama sizin haberiniz yok. Türkiye’de kullanılan SIM kartların ne kadarının 4.5G desteği sunduğu konusunda net bir bilgi yok. Cebinize sms geldi ise bunu zaten öğrenmiş oluyorsunuz. Çünkü bu değişim için Telefon operatörleri örnek; Turkcell , Sms ile bilgilendirme de bulunuyor.

Mobil iletişim Operatörlerinin bazıları 3G’nin kullanılmaya başlandığı tarih olan 2009’dan bu yana 4G uyumlu SIM kartları dağıtıyor. Ancak abone 2009 yılından bu yana SIM kartını değiştirmediyse ya da değiştirmiş olsa bile uyumlu olmayan bir SIM kart aldıysa 4G ile bu kartı kullanamayacak.

Önceden çıkan bazı haberlerde SIM kart değişimi için ücret talep edileceği duyurulmuştu. 20 TL civarında.  Bazı operatörlerde son dönemde akıllı telefon alanlara 4.5G’li SIM kartlar ücretsiz verilirken, bazı tarifelerde 4.5G uyumlu SIM kartlar yine ücretsiz olarak verilebiliyor. Ancak abone özel bir tarifede değilse ve uyumlu bir telefonu var, sadece SIM kartını değiştirerek 4.5G uyumlu altyapıya geçmek isterse belli bir ücret ödemesi gerebilir. Bu durum da tamamen operatörün bu değişimden oluşan maliyeti ile doğrudan orantılıdır.

Turkcell internetten kontrol imkanı sunuyor.

Turkcell’li iseniz, SIM kart değişikliği yapılması gerekip gerekmediğini internet sayfasından da kontrol edebilirsiniz. Bunun için özel bir internet sayfası da hazırlayan Turkcell, telefon numarası girerek abonesinin SIM kart değişikliği yapıp yapmaması gerektiğini bildiriyor.

[adsenseyu1]

4.5G kullanabilmek için hem akıllı telefonun hem de kullanıcının SIM kartının 4.5G’yi desteklemesi gerekiyor. Kullanıcının telefonu 4.5G teknolojisini destekliyor ancak SIM kartı 4.5G’yi desteklemiyorsa, SIM kartın 4.5G teknolojisini destekleyen USIM ile değiştirilmesi gerekmektedir.  

wpid-20151221_080402.jpg

Vodafone 3G’den bu yana 4G uyumlu SIM kart veriyor.

Vodafone Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre ; Hali hazırda yurtdışında 60 ülke’de Vodafone kullanıcısı 4G hizmetinden faydalanıyor. Türkiye’den yurtdışına gidenler zaten 4G hizmetini otomatik olarak kullandılar ve 2004 yılında bu yana kullanmaya da devam ediyorlar. Dolayısıyla Vodafone kullanıcılarının zaten 4G-4.5G destekliği sim kart kullandığını ve herhangi bir değişime gerek olmadığı belirtilmiş. 3G ile 2009 yılından bu yana Vodafone kullanıcıları  4G ve üstü teknolojilerle uyumlu Vodafone SIM kartlarına sahipler.

Vodafone da Turkcell gibi hazırladığı internet sitesi ile abonelerine bilgi veriyor. Sitede yer alan bilgiye göre ‘üzerinde 3G yazan 3G uyumlu (64KB, 128KB, 512KB) Vodafone simkartları aynı zamanda 4.5G uyumlu.’

[adsenseyu2]

Avea’da da SIM kartlar değişecek

Avea kullanıcıları, mevcut SIM kartlarının 3G hızına kadar destek sunduğundan dolayı, 4.5G teknolojisinden yararlanmak isteyenlerin SIM kart değişikliği yapmaları gerektiği bildirildi. Avea , sim kart değişimi için ücret talep etmeyecek hatta değişimler ücretsiz olduğu gibi 1 GB mobil internet hediye ediyor. Detaylara burdan ulaşabilirsiniz.

[adsenseyu5]

[adsenseyu1]
Tayfun KINACI hakkında 784 makale
Teknolojiye gönülden bağlı Alaylı Teknoloji Adamı ; ATARI, Bilgisayar ile 4-5 yaşında tanıştı,öğrenciyken otobüse,dolmuşa binmedi,öğlen içecek içmeyip harçlığı ile bilgisayar dergisi aldı. İlk bilgisayarı siyah-beyaz ekranlı, Intel 286 işlemcili idi. Vakti ile 386,486,166MMX,Pentium3,Centrino,Core2Duo,İ3,İ5 işlemcili bilgisayarlar kullandı. Amiga500,Commodore64 de severek kullandı. İlk dizüstü bilgisayarını (Casper -Centrino işlemcili) arkadaşının kredi kartına taksit ile aldı. Nintendo GameBoy ,Tetris,PSP kullandı. Android,iOS,MacOSX,Windows,Linux kullanıcısı, Mobil,Konsol ve PC oyunlarını sever, Teknolojilerin son nimetlerini gösteriş olsun diye değil,dibine kadar kullanmaya çalışır. Masaüstü-Dizüstü sökme-takma-tamir işlerini sever. Küçüklüğünden beri uğraşır az hurdası yoktur. Sadece söktüğü saatleri toplayamadı :) O Artık Web Dizayn ve Kodlama Öğrencisi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.